SM-viestien avauspäivä tarjosi tunnelmaa ja kovia tuloksia
7.9.2019 21:30 Uutiset / Ylivieskan kuula SM-viestit 2019

SM-viestien avauspäivä tarjosi tunnelmaa ja kovia tuloksia

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden ankkuri Nooralotta Neziri oli yksi SM-viestien avauspäivän valovoimaisimmista tähdistä. Kuva Iida Lesell


Yksi joukkue varasti show’n Ylivieskan SM-viestien ensimmäisenä kisapäivänä. Alkuerässä Suomen ennätyksen uusiksi pistänyt Jyväskylän Kenttäurheilijoiden naisten pikaviestijoukkue oli finaalin jälkeen haluttu niin median kuin fanienkin taholta.

Aino Pulkkinen, Hanna-Maari Latvala, Anniina Kortetmaa ja Nooralotta Neziri pysäyttivät alkuerässä kellot aikaan 44,53. Finaalissa haettiin riskillä vielä kovempaa aikaa, mutta vaihdot eivät osuneet nappiin. Suomen mestaruus oli silti selviö ajalla 44,67.

Suomen ennätystä korjailtiin myös 15-vuotiaiden poikien 4 x 80 metrin aitajuoksussa. Lappeenrannan Urheilu-Miesten nelikko Rasmus Vehmaa, Kasperi Vehmaa, Martti Hyvärinen ja Konsta Rutonen juoksi ajan 43,65. Se alittaa aiemman ennätyksen liki sekunnilla.

Miesten pikaviestissä nopein oli Esbo IF nelikolla Arttu Paananen, Tuukka Huuskola, Jonathan Brace ja Roope Saarinen. Sibbo-Vargarna ja Jyväskylän Kenttäurheilijat antoivat loppuun asti kovan vastuksen. Oulun Pyrintö jäi dramaattisesti jo alkueriin Samuel ja Eeli Purolan vaihdon mentyä pitkäksi.


Kalevan Maljassa tiukimmin ennen päätösviikonloppua kiinni ollut Jyväskylän Kenttäurheilijat oli kaikkinensa avauspäivän selkeä ykkösseura. Naisten pikaviestin lisäksi jyväskyläläiset juhlivat voittoa myös M19 4 x 100 metrillä, M17 4 x 100 metrillä, naisten 4 x 800 metrillä sekä N14 4 x 100 metrillä.

Järjestävän piirin seuroista mitalin makuun ylsi Toholammin Urheilijat M17 3 x 800 metrillä. Mika Salonen, Lassi Korpijärvi ja Sami Salonen joutuivat jo maistamaan neljännen sijan karvasta kalkkia, kunnes Helsingin Kisa-Veikkojen hylkäys nosti toholampiset mitalikantaan.

Hallitseva 15-vuotiaiden Suomen mestari Alavieskan Viri jäi mitaleitta 17-vuotiaiden pikaviestissä. Alkuerissä alavieskalaiset pitivät porukan neljänneksi kovinta vauhtia ja finaalissa joukkue oli mitalivauhdissa, mutta epäonnistunut vaihto tiputti joukkueen kärkivauhdista ja johti lopulta hylkäykseen.

Myös järjestävän seuran Ylivieskan Kuulan ykkösnyrkin, N15 4 x 100 metrin joukkue, epäonnistui vaihdossa ja tuli hylätyksi. Kuulan muista joukkueista N17 3 x 800 metrin kolmikko jätettiin viimeiseksi ja M17 4 x 100 metrin joukkue sijalle 17. Naisten pikaviestijoukkue jäi alkueriin.

Toisen järjestävän seuran Kaustisen Pohjan-Veikkojen nuori joukkue joutui sekin tunnustamaan kokeneemmat kilpakumppaninsa paremmikseen.


Tunnelma Ylivieskan urheilukentällä oli koko päivän erinomainen. Aamupäivällä paikalla oli maksavien katsojien lisäksi yli tuhat koululaista opettajineen ja huoltajineen, joten vilinää, vilskettä ja kovaa kannustusta riitti ympäri kentän.

Kenttäalue hiljentyi lauantai-iltana väliyön viettoon. Yövartioinnista vastaavat Sievin pelastuskoirat ohjaajineen.

Kisat jatkuvat sunnuntaina aamunavauksella kello 9.50. Radan puolella tapahtuu ensimmäisen kerran klo 10.30. Finaalit juostaan kello 13.30 alkaen. Tervetuloa mukaan kisahuumaan!


Katso lisää kuvia ja tunnelmia SM-viestien sosiaalisen median kanavista!

Facebook: https://www.facebook.com/SMviestit2019/

Instagram: https://www.instagram.com/smviestit2019/


Katso Ylen televisiolähetys SM-viestien ensimmäisestä päivästä!

TV2:n kahden tunnin kooste: https://areena.yle.fi/1-50242071

Yle Areenan neljän tunnin suora lähetys: https://areena.yle.fi/1-50248678


   
Kategoriat